Forum Z A P R A S Z A M Strona Główna
Zaloguj Rejestracja Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości FAQ Szukaj Użytkownicy Grupy
Informacje i schemat LAN

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Z A P R A S Z A M Strona Główna -> Telekomunikacja
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
obrzyn1986
Administrator



Dołączył: 24 Maj 2006
Posty: 131
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Mazury

PostWysłany: Pon 16:54, 29 Sty 2007    Temat postu: Informacje i schemat LAN

1. Schemat połączeń kabli sieciowych w sieciach LAN. Generalnie istnieją dwa rodzaje kabli sieciowych:

Kabel sieciowy niekrosowany (standard EIA/TIA568A): służy do łączenia komputerów ze switchami albo z hubami. Wtyczki na obydwóch końcach kabla niezależnie czy krosowanego czy niekrosowanego zarabiamy w ten sam sposób. Aby zrobić kabel sieciowy niekrosowany chwytamy wtyczkę RJ45 tak aby otwór (dziura) na kabel był skierowany do nas a zatrzask wtyczki był skierowany do dołu. Następnie zdejmujemy izolację ze skrętki sieciowej i układamy kable w kolejności jak poniżej, zaczynając od strony lewej:


- Biało zielony
- Zielony
- Biało pomarańczowy
- Niebieski
- Biało niebieski
- Pomarańczowy
- Biało brązowy
- Brązowy

Kabel sieciowy krosowany (standard EIA/TIA568B): służy do bezpośredniego łączenia dwóch komputerów. Jeśli chcemy zrobić taki kabel to postępujemy analogicznie jak w przypadku kabla niekrosowanego (opis powyżej) z tym że zmieniamy kolejność kabli we wtyczkach na następujący:

- Biało pomarańczowy
- Pomarańczowy
- Biało zielony
- Niebieski
- Biało niebieski
- Zielony
- Biało brązowy
- Brązowy

2. Tworzenie sieci na 2 kartach sieciowych: jeśli chcemy połączyć dwa komputery w sieć to możemy to zrobić na 2 kartach sieciowych. Przygotowujemy odpowiednio długi kabel sieciowy krosowany i przechodzimy do konfigurowania sieci. Opiszę to na przykładzie Windows XP, wchodzimy do Panelu Sterowania i klikamy na ikonę Połączenia Sieciowe. Jeśli mamy zainstalowane w systemie karty sieciowe to Windows sam wyświetli nam tam ikony odpowiadające połączeniom możliwym za pomocą tych kart. Klikamy prawym przyciskiem myszy na takiej ikonie i wybieramy z menu Właściwości. Zaznaczamy opcję: Pokaż Ikonę w Obszarze Powiadomień Podczas Połączenia. Następnie w oknie które się wyświetli w części: To Połączenie Wykorzystuje Następujące Składniki klikamy dwukrotnie na pozycji: Protokół Internetowy (TCP/IP). W oknie które się otworzy w zakładce Ogólne zaznaczamy opcję: Użyj Następującego Adresu IP i w polu Adres IP wpisujemy 192.168.0.1 w polu Maska Podsieci wpisujemy: 255.255.255.0. Na drugim komputerze postępujemy analogicznie tylko Adres IP zmieniamy na 192.168.0.2. W taki oto sposób możemy połączyć w sieć dwa komputery. Jeśli chcemy połączyć w sieć więcej niż 2 komputery albo rozdzielić internet na 2 komputery to musimy dokupić jeszcze jedną kartę sieciową albo skorzystać z pomocy urządzeń typu HUB, SWITCH ewentualnie ROUTER. Poniżej opiszę najważniejsze różnice pomiędzy tymi poszczególnymi urządzeniami sieciowymi.

3. HUB czyli "nieinteligentny rozgałęźnik sygnału": HUB jest urządzeniem które odbiera sygnał z jednego portu i wysyła go na wszystkie pozostałe oprócz portu źródłowego (tego na który nadawca wysłał sygnał). W czasie kiedy jedna stacja nadaje pozostałe muszą słuchać. Według IEEE - Bridge i Switch są to dwie nazwy dla tego samego urządzenia. Przyjęło się jednak, że jako Bridge określa się urządzenie 2-portowe, a nazwę Switch stosuję się do urządzeń o większej liczbie portów. Przy uzyciu HUBa nie jest możliwe równoczesne nadawanie i odbieranie danych przez wiele podłączonych komputerów oraz nie jest możliwa praca w trybie fullbuplex (jednoczesne nadawanie i odbieranie sygnału). Istnieją 2 rodzaje HUBów, starszego typu 10Mbit/s i nowsze 100Mbit/s. Szybkość ta nie ma może aż takiego znaczenia jeśli używamy HUBów 10Mbit/s tylko do np. rozdzielenia sygnału internetowego między kilka komputerów lecz jeśli zechcemy przesyłać większe pliki między komputerami to wtedy odczujemy różnicę w stosunku do urządzeń pracujących na 100Mbit/s.

4. SWITCH czyli "inteligentny przełącznik": SWITCH jest urządzeniem które dane odebrane z jednego portu wysyła tylko do portu, do którego jest wpięty adresat tych danych. Możliwe jest równoczesne nadawanie i odbieranie danych przez wiele komputerów podłączonych do jednego SWITCHA. Poza tym SWITCH pozwala na równoczesną komunikację w dwóch kierunkach - pracę w fullduplex. SWITCHE pracują w zasadzie tylko w szybkości 100Mbit/s. SWITCH ma jeszcze jedną przewagę nad HUBem - uniemożliwia lub skutecznie utrudnia podsłuchiwanie transmisji innych komputerów (a co za tym idzie skutecznie utrudnia analizę samej sieci i problemów w niej występujących). Dlaczego mówi się że SWITCH jest "interligentny" ? dlatego że niejednokrotnie SWITCH samoczynnie rozpoznaje i dopasowuje się do rodzaju połączenia (10Mbit/s albo 100Mbit/s), potrafi też często samoczynnie rozpoznać czy dołączone kable są wykonane w standardzie krosowanym czy niekrosowanym (tzw. Uplink). Te cechy czynią SWITCH dużo bardziej inteligentniejszym urządzeniem od HUBa. Nie zaleca się zakupu HUBów, SWITCHE o szybkości 100Mbit/s są w tej chwili niejednokrotnie tańsze od HUBów 10Mbit/s, a więc zakup HUBa może okazać się nieopłacalny. Zarówno SWITCHe jak i HUBy są "przeźroczyste" dla sygnału, to znaczy że sygnał przechodzi przez nie w niezmienionej "formie", np. jeśli ISP (dostawca sygnału internetowego) wymaga podania nowego adresu MAC karty sieciowej (np. przy jej zmianie) to po wpięciu kabla od ISP do SWITCHA nic się nie zmieni i nie będziemy musieli podawać ISP nowego adresu MAC, sygnał przejdzie przez SWITCH i dojdzie do naszej karty sieciowej w komputerze. Ta cecha odróżnia HUBy i SWITCHE od ROUTERów które już nie są "przeźroczyste" dla sygnału sieciowego.

5. ROUTER czyli "zaawansowany rozdzielacz sygnału": ROUTER jest najbardziej zaawansowanym sprzętem wykorzystywanym do budowy sieci komputerowych. Istnieje wiele rodzajów Routerów, opiszę różnice między nimi na podstawie funkcji które mogą obsługiwać. Najprostsze Routery rozdzielają sygnał z łącz komutowanych albo z portów RS-232, linie komutowane to np. POTS (zwykły analogowy telefon) albo ISDN (telefonia cyfrowa), wadą łącz komutowanych jest to że płaci się za określony czas połączeń (impulsy). Do portu RS-232 mogą być podłączane stałe dostępy typu SDI (usługa TP S.A.). Bardziej zaawansowane Routery rozdzielają sygnał z kabla zakończonego wtykiem RJ45 czyli ze standardowej wtyczki używanej do zakańczania kabli sieciowych ale również np. ISDN. Jednak niektórzy operatorzy świadczący usługi ADSL jak np. TP S.A. "wycwanili się" dostarczając w pakietach instalacyjnych modemy ADSL które są podłączane do komputera przez port USB. Router który rozdziela sygnał z gniazda RJ45 nie poradzi sobie wtedy z rozdzieleniem sygnału z modemu podłączanego przez USB. Lecz istnieją Routery które mają wbudowane modemy ADSL, do takich modemów podłączamy bezpośrednio linię telefoniczną wtykiem RJ11. Routery takie niekiedy mają jako wyjście tylko jeden port RJ45 do podłączenia kabla sieciowego albo jednocześnie mają również wyjście USB np. Asmax AR-701u. Taki dodatkowy port USB po podłączeniu do komputera jest w nim widoczny jako dodatkowe połączenie sieciowe, więc dzięki niemu możemy podłączyć od razu 2 komputery. Jest wada takiego rozwiązania ponieważ port USB ograniczy przepustowość w sytuacji kiedy np. będziemy chcieli przesłać pliki miedzy 2 takimi komputerami. Można to obejść podłączając do portu RJ45 dodatkowego Huba lub Switcha. Następną grupą Routerów są takie które mają wbudowany modem ADSL oraz Switch (najczęściej 4 portowy). Do takich urządzeń możemy od razu bez pośrednictwa dodatkowego Switcha podłączyć 4 komputery. Oprócz wyjść i wejść jakie posiadają Routery różnią się one również wbudowanymi funkcjami. Najważniejsze z takich funkcji to: NAT - translacja adresów, sygnał jest rozdzielany na przyłączone komputery mimo tego że do urządzenia jest podłączone łącze które ma np. tylko jeden adres IP, Firewall czyli zapora przeciw włamaniom sieciowym (Hakerzy itd.). Uplink czyli funkcja która sprawi że nie będziesz się zastanawiał czy zrobić kable krosowane czy niekrosowany bo Router sam to rozpozna. Zupełnie osobną grupą urządzeń są urządzenia bezprzewodowe, wadą takich urządzeń jest niższy transfer niż w Routerach które są połączone kablami, zwykle w tańszych urządzeniach transfer nie jest większy od 11Mb/s. Miałem okazję testować jedno z takich urządzeń bo zdecydowałem się na zakup za pośrednictwem Allegro. To urządzenie to: Acer WLAN 11b Broadband Router, oraz urządzenie dostępowe: Acer USB Dongle klinij na linki a przejdziesz na strony producenta z opisami. Urządzenie wygląda ładnie, mniej więcej tak:


Ale na ładnym wyglądzie kończą się zalety tych urządzeń jeśli weźmiemy pod uwagę zdolności do bezprzewodowego łączenia komputerów, bo jeżeli chodzi o funkcję Routera dla sieci przewodowej, to sprawują się poprawnie. Dostałem paczkę z urządzeniami, od razu zacząłem konfigurować i podłączać urządzenia tak jak należy. Konfiguracja jest dość łatwa i przechodzi bezproblemowo więc szybko uporałem się z nią i zacząłem testowanie. Podłączyłem wtyczkę do laptopa który stał w innym pokoju niż router, we właściwościach na przemian pokazywały się ostrzeżenia że sygnał albo jest słaby albo bardzo słaby. Zdziwiłem się trochę bo od routera dzieliły mnie w linii prostej jakieś max. 4 metry. Sygnał był słaby lecz wystarczało to aby internet działał szybko i bezproblemowo, nie sprawdzałem jak się pliki kopiują na takim połączeniu, lecz może to i lepiej bo zaoszczędziłem sobie nerw jak myślę. Jeśli ktoś ma zamiar wykorzystywać takie urządzenie w małym mieszkaniu i nie chce mu się kłaść kabli to mogę polecić. Lecz ja chciałem czegoś więcej bo połączyć się z kolegą który mieszka w linii prostej jakieś max. 10 metrów ode mnie, a producent podaje zasięg od 30 do 300 metrów więc myślę sobie OK, idę do komórki. Mój blok ma 4 piętra więc w przybliżeniu ma jakieś 2,5 x 5 maksymalnie około 13 metrów wysokości. Zabieram notebooka pod pachę i idę do komórki, pomyślałem sobie że jak w komórce będzie zasięg to u tego kolegi tym bardziej. Jakie było moje zdziwienie jak w komórce po dopaleniu sprzętu okazało się że po zasięgu nie było śladu. Więc wziąłem odpalonego notebooka i idąc schodami do góry sprawdziłem kiedy pojawi się zasięg, zasięg pojawił się dopiero na półpiętrze 4 piętra czyli tego na którym mieszkam ! Jednym słowem zasięgi podawane przez producenta tego urządzenia są tylko i wyłącznie chwytem reklamowym, nie dajcie się nabrać ! Od miejsca w którym był router do miejsca w którym stałem na półpiętrze było max. 5 metrów i to jest maksymalny zasięg tego urządzenia w budynku. Do tego mojego kolegi sygnał nie miał szans dotrzeć, czyli w moim przypadku to urządzenie okazało się całkowicie nieprzydatne bo funkcję routera można zastąpić switchem za 60 zł i odpowiednim programem, a to urządzenie samo bez Dongla USB kosztuje ok. 300 zł ! Przeczytajcie ten artykuł i nie dawajcie się nabierać, w sieci możecie też natrafić na test urządzenia takiego samego tylko z innym napisem na obudowie: X-Micro Router czyli kompletne Wi-Fi (kpina). To jest dokładnie identyczne urządzenie jak ACER tylko inny jest napis na obudowie. Nie miałem okazji testować urządzeń np. US Robotics ale myślę że takie urządzenia będą bez porównania lepiej działały i miały dużo lepszy zasięg, bo niektóre modele mają moc nawet do 100 mW. Jeśli masz zamiar kupić urządzenie ACERA lub X-Micro to masz szczęście bo już wiesz co jest grane i czego możesz się spodziewać.



Z innego sprzętu sieciowego jaki miałem okazję testować a nie pracował tak jak powinien nie polecam karty sieciowej w postaci wtyczki do USB 2.0 firmy linksys model: USB 200M USB 2.0 10/100 Network Adapter, karta powinna pracować z pełną szybkością LAN 100Mbit/s a tak nie jest. Jej osiągi są nawet dużo gorsze od karty którą miałem poprzednio, a która również była w postaci wtyczki do USB tylko że 1.0. Paradoksalnie karta która korzystała z interfejsu USB 1.0 pracowała lepiej niż powyższa karta korzystająca z możliwości USB 2.0 które jak ogólnie wiadomo ma przepustowość do 480 Mbit/s. W komputerze mam na pewno USB 2.0 bo inne urządzenia typu czytniki kart flash bardzo szybko pracują i wykorzystują w pełni możliwości tego interfejsu. Kabel sieciowy mam na 100% dobrze zrobiony bo jak wypiąłem kabel z tego urządzenia i podłączyłem do karty sieciowej w komputerze to działało od razu zauważalnie dużo lepiej. Więc interfejs i kabel odpada, sterowniki też miałem najnowsze zainstalowane. Nie wiem do końca dlaczego to urządzenie pracowało gorzej niż to na USB 1.0 z ciekawości posunąłem się nawet do przeinstalowania całego systemu operacyjnego i to też niestety nie pomogło. Jedyne wyjaśnienie jakie mi przychodzi do głowy to że to urządzenie to po prostu bubel, nie polecam.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
amar




Dołączył: 02 Lis 2015
Posty: 5
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Czw 10:50, 31 Mar 2016    Temat postu:

Bardzo przydatny poradnik i mam nadzieję, że wiele osób z niego skorzysta. Ciekawie napisany, ale mnie raczej się nie przyda, bo wszystkie te rzeczy już wiem i nawet zdecydowanie więcej. Dla początkujących jednak idealny na start.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Z A P R A S Z A M Strona Główna -> Telekomunikacja Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group, Theme by GhostNr1